İnsan hakları savunucusu ve avukat Nesrin Sotudeh tutuklandı

  • 10:38 14 Haziran 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ- Sakharov Ödülü sahibi İranlı avukat ve insan hakları savunucusu Nesrin Sotudeh'in rejim tarafından tutuklandığı duyuruldu.
 
2012 yılında Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından düşünce özgürlüğü alanındaki çalışmaları nedeniyle Sakharov Ödülü'ne layık görülen İranlı avukat ve insan hakları savunucusu Nesrin Sotudeh tutuklandı. Eşi Reza Khandan'ın sosyal medya üzerinden duyurduğuna göre, Nesrin Sotudeh dün gün içinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak başkent Tahran'daki Evin Cezaevi'ne götürüldü. 
 
Nesrin'in tutuklanmasına, hakkındaki 5 yıllık hapis cezasının gerekçe gösterildiği belirtildi. Ancak Nesrin'in hakkında verildiği iddia edilen hapis cezasından haberdar edilmediği de verilen bilgiler arasında.
 
Son dönemlerde başörtüsü takmadıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan kadınları savunan Nesrin, 2009 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'a karşı düzenlenen gösterilere katılan muhalifleri de savunmuştu. Nesrin, Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin Ebadi'nin savunmasını da üstlenmişti.
 
Uluslararası Af Örgütü de (AI) Nesrin'in tutuklanmasını sert bir dille kınarken, bunun avukatlık ve insan hakları savunuculuğu çalışmalarına yönelik rejimin tutumunun göstergesi olduğunu duyurdu.