Avusturya parlamentosunda kadın milletvekiline ırkçı ve cinsiyetçi saldırı

  • 14:27 13 Haziran 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Avusturya parlamentosunda konuşma yapan Bosna Hersek asıllı milletvekili Alma Zadic, sağcı partilerin milletvekillerinin cinsiyetçi ve ırkçı saldırısına maruz bırakıldı. 
 
Avusturya parlamentosunda konuşma yapan Bosna Hersek asıllı milletvekili Alma Zadic, aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ve sağ popülist Halk Partisi (ÖVP) milletvekilleri tarafından cinsiyetçi ve ırkçı saldırıya maruz bırakıldı. 
 
Mecliste Liste Piltz oluşumu adına, içişleri bakanlığının milli istihbarat birimine ilişkin düzenlemelerini eleştiren bir konuşma yapan Alma, koalisyon partilerinin milletvekillerinin sözlü saldırılarına maruz kaldı.
 
Aşırı sağcı partiden İçişleri Bakanı Herber Kickl'ı eleştiren Alma'ya, meclis sıralarından cinsiyetçi sözlü sataşmaların yanı sıra "Siz Bosna'da değilsiniz, bunu karıştırmayın" şeklinde ırkçı saldırıda bulunuldu.
 
Meclis televizyonu sözlü saldırıda bulunan kişilerin kimliklerine ilişkin yaptığı açıklamada, hakarette bulunanların ÖVP milletvekili Johann Radler ve FPÖ'lü Wolfgang Zanger olduğunu bildirdi.
 
Meclisteki ırkçı saldırıya tepkiler
 
Alma ise, etnik kökeni nedeniyle ilk defa saldırıya maruz kalmadığını belirterek, söz konusu tutumun meclis seviyesinin altında büyük bir çirkinlik olduğunu söyledi.
 
Irkçı saldırıya, başta  ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPÖ)  olmak üzere Yeni Avusturya Partisi (NEOS) ve meclis dışındaki Yeşiller partisi tepki gösterdi.
 
Eski Başbakan ve SPÖ Genel Başkanı Christian Kern, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, koalisyon partilerinin, başarılı bir avukat olan Alma'ya cinsiyetçi ve yabancı düşmanı ifadelerle hakaret ettiğini belirterek, acınası bir durumda olduklarını sözlerine ekledi.