İsveç'te çocuk yaşta evlendirilmeye karşı kampanya

  • 11:08 12 Haziran 2018
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Karma Nirvana tarafından İsveç'te çocukların sünnet veya evlendirilme tehdidine karşı yeni bir kampanya başlatıldı. 
 
Karma Nirvana adlı kurum, İsveç'in Gothenburg kentinden seyahat eden sünnet veya evlendirilme tehdidi ile karşı karşıya kalan çocuklara, İsveç'te yetkilileri harekete geçirmek üzere sinyal vermeleri için tavsiyelerde bulunan bir kampanya başlattı. Ülkenin en büyük ikinci şehrinde başlatılan kampanya ile yasal olmayan ve evlendirilmek gibi amaçlarla yurt dışına götürülen çocukların yardım istemesini teşvik ediliyor. 
 
Kampanya kapsamında sünnet, evlendirilme gibi tehdit altında olan çocukların iç çamaşırlarına "kaşık" koymaları ve yardım istemeleri teşvik ediliyor. Böylece, çocuklar hava alanında dedektörden geçerken, alarmın çalması ile konuya ilişkin özel eğitim almış havalimanı görevlilerinin durumun farkına vararak müdahale etmesi sağlanacak. 
 
'Çocukların yetkililer ulaşması için güvenli'
 
Karma Nirvana'nın verilerine göre bu yöntem Britanya'da, iç çamaşırlarına kaşık koyarak güvenli bir şekilde yetkilileri harekete geçiren, evlendirilme tehdidi ile karşı karşıya olan birçok çocuğun hayatını kurtardı. Bu yöntem özellikle, sürekli ailelerinin refakatinde olan çocukların yetkililere ulaşabilmesi için güvenli ve etkili. 
 
'Çocuklar için son şans'
 
Kampanya hakkında konuşan Katarina Idegard, "Güvenlik kontrolünden geçen kız çocuklarının iç çamaşırlarına koyduğu kaşık metal detektörlerini çalıştıracak ve tehdit altındaki kız çocukları ile özel eğitim almış görevlilerin refakatinde, özel bir alanda görüşme yapılacak. Görevlilerin harekete geçmesini sağlayan bu alarm yöntemi, kız çocukları için son şans" diyor. 
 
'Kaç çocuğun sınır dışına götürüldüğü bilinmiyor'
 
2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre İsveç'te yaşayan otuz sekiz bin çocuk ve kadının sünnete maruz kalmasının, buna karşı eyleme geçmek için delil oluşturduğunu ifade eden Katarina, kadın sünneti ile zorla evlendirmenin, İsveç sınırlarının dışında geçekleşmiş olsa bile hapis cezasını gerektiren bir suç olduğunu, buna rağmen güncel olarak kaç çocuğun evlendirilme amacıyla İsveç sınırları dışına götürüldüğünün bilinmediğini ekliyor. 
 
Gothenburg'da kampanyanın yaygınlaşması için, okullarda çalışanların ve sosyal çalışmacıların, çocuklara karşı tehditlerle ilgili olarak uyanık ve tedbirli olmaları isteniyor.
 
Kaynak: Çatlak Zemin