Kuzey İrlanda'da kadınlar kürtaj yasağını robotlarla deliyor

  • 14:44 11 Haziran 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Geçtiğimiz haftalarda İrlanda'da yapılan referandum sonucunda kürtaj hakkının genişletilmesi kararı alınırken, ülkenin kuzeyinde kürtaj her koşulda yasa dışı. Aktivistler, bu durumu sonlandırmak için robot kullanarak kürtaj yaptırmak isteyen kadınlara ilaç gönderiyor.
 
İrlanda'nın kuzeyinde kadınlar, yaşamları tehlike altında olsa da gebeliklerini sona erdiremiyor. Cinsel saldırı ve benzeri durumlarda yasal istisnalar kabul edilmezken, kürtaj yapanlar ise ömür boyu kilit altında tutuluyor. Aktivistler ise kürtaj yaptırmak isteyen ya da kürtaja ihtiyacı olan kadınlar için yeni bir yol buldu. Geçtiğimiz Perşembe günü yerli ve uluslar arası aktivistlerden oluşan bir grup, seçim hakkı üzende devam eden kısıtlamalara dikkat çekti. Belfas'taki kadınlar, Hollanda'dan gelen robotla şehrin ana mahkeme binalarının önünde kürtaj haplarını aldı. 
 
Polis bir robota el koydu
 
Polis bir robota el koydu, ama kadınlar ilacı başarılı bir şekilde korumak için başka bir robot gizlemişlerdi.  Kadınlar hapları yutmaya başlayınca, polis kadınlardan birini gözaltına almaya çalıştı, ancak aktivistler etraflarında toplanınca onu serbest bırakmak zorunda kaldılar.
 
Aktivistlerden Eleanor Crossey Malone hapı yuttuktan sonra, "Bunu, Kuzey İrlanda'da var olan son derece modası geçmiş, ortaçağ, kadınların seçme hakkı karşıtı yasalara meydan okumak için aldım" dedi.
 
AİHM kararı bekleniyor
 
 İngiltere Yüksek Mahkemesinin önümüzdeki hafta Kuzey İrlanda'da geçerli olan kürtaj yasağının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini ihlal edip etmediğine hükmetmesi bekleniyor. AİHM'in kararına göre, kürtaj haklarının genişletilebileceği olasılığına dikkat çeken aktivistler, kadınların kürtaj hakkını arttıracak az da olsa bir umudun olduğuna işaret ediyor. 
 
Kuzey İrlanda da hükümetin işlevi yok
 
Kuzey İrlanda'da hükümetin, 2017yılının Ocak ayından bu yana bir işleyişi yok. İngiltere Parlamentosu 1967'de kürtajı yasallaştırmaya karar vermiş, İngiltere, İskoçya ve Galler'deki kadınların kürtaj için prosedürlere erişmesini ve masrafların halk sağlığı sistemi tarafından ödenmesini sağlamıştı. 
 
Kadınlar seyahatlerle gebeliği sonlandırıyor
 
Ancak bu yasa hiçbir zaman Kuzey İrlanda'ya kadar uzanmadı. Sonuç olarak, Kuzey İrlanda'daki kadınlar sadece İngiltere'de bulunan başka yerlere seyahat ederek gebeliklerini sonlandırabiliyorlar. Geçen yıla kadar birçok kadın, seyahat ve diğer masrafların yanı sıra kürtaj için yaklaşık 900 sterlin (1.200 ABD Doları) ödemek zorunda kaldı.
 
Öte yandan geçtiğimiz haftalarda İrlanda'da kürtaj hakkı için yapılan referandumda yüzde 67 evet oyuyla yapılan yasal değişiklik sonucunda parlamentonun kürtaj için yeni düzenlemeler yapabilmesinin önü açılmıştı. Yeni düzenlemeye göre kürtajın gebeliğin 12. haftasına kadar yapılabilmesi planlanıyor.
 
 Kaynak: Women's Media Center
 
 Çeviri: Jin News