İngiliz kadınlar oy kullanma hakkı zaferinin 100. yılını kutladı

  • 13:31 11 Haziran 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ- İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler şehirlerinde binlerce kadın İngiliz kadınların 100 yıl önce oy verme haklarını elde etmesini yeşil, beyaz ve mor renklere bürünerek kutladı.  
 
İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler şehirlerinde binlerce kadın, İngiliz kadınların 100 yıl önce oy verme haklarını elde etmesini yeşil, beyaz ve mor renklere bürünerek kutladı.  100 yıl önce İngiltere’de kadınlar ilk kez oy kullanma hakkını elde etti. Dün binlerce kadın oy kullanma haklarını elde etmenin 100. yılını kutlamak için Londra, Belfast, Edinburgh ve Cardiff’de kadın siyasal haklar için mücadele eden kadınların seçme hakkını savunan kadın hareketinin renklerinin olduğu eşarpları takarak yürüyüş gerçekleştirdi.
 
Kadınların oy hakkı mücadelesi 1800'lerin ortasında Mary Smith'in Parlamento'ya sunduğu tasarı sonrası İngiltere'de başladı. 1866'da, kadınların oy hakkı için Londra'da bir komite kuruldu, bununla kadınların oy hakkı savaşı başlamış oldu. 1918 yılında 30 yaş üstü kadınlara oy kullanma hakkı tanındı.
 
Kaynak: The New York Times
 
Çeviri: Jin News