Umut Çocuk Korosu ilk konserini Sur'da veriyor

  • 16:10 9 Haziran 2018
  • Çocuk
DİYARBAKIR -  Rengarenk Umutlar Derneği bünyesindeki Umut Çocuk Korosu ilk konserini 10 Haziran'da Sur'da verecek. 
 
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde çocuklarla çalışmalarını sürdüren Rengarenk Umutlar Derneği çocuklarından oluşan, Kürtçe, Ermenice ve Türkçe şarkıları seslendiren Umut Çocuk Korosu ilk konserini 10 Haziran'da Sur'da Sokak Şenliği adıyla verecek. İkinci konser ise 12 Haziran'da Önce Çocuklar Derneği'nde verilecek. Üçüncü ve son konser, 13 Haziran'da Amed Şehir Tiyatrosu'nda saat 13.00'te verilecek. 
 
Bu dönemi çocukların oluşturduğu ve gönüllerin çalıştırdığı Umut Çocuk Korosu konseriyle bitirecek olan dernek, Yaz mevsiminde ise mahallede daha az çocuk olmasına rağmen çalışmalarına devam edecek. 
 
Rengarenk Umutlar Derneği hakkında 
 
Sur'da yaşanan çatışmalar süresi boyunca da mahalledeki çocuk ve kadınlarla beraber çalışmalar sürdüren dernekte Sur içinde yaşayan çocuklar için alternatif eğitimler ve atölyeler yapılıyor. Dernek çalışmaları ve konser hakkında dernek başkanı Hüseyin İzgi tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: "Yıllardır Sur'un içinde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Daha önce Umut Işığı Kadın Kooperatifi çatısı altında yürüttüğümüz çalışmalarımızı şuan Rengarenk Umutlar Derneği olarak sürdürüyoruz. Burada sadece projeler etrafında şekillenen bir dernekten ziyade mahallenin parçası olan bir kurum, bir mahalle eviyiz esasında. Burada doğup büyüyen çocukların neredeyse hepsi bizim derneğimize gelmiştir. Çok büyük bir gönüllü ağımız var ve kapımızı çalıp çocuklarla berber bir şeyler yapmak isteyen kimseyi geri çevirmiyoruz. Dönem boyunca dernek gönüllüleri ve dayanışma içinde olduğumuz kurumlar tarafından toplumsal cinsiyet, ritim, akran zorbalığı, farklılıklara saygı, Kürtçe bilim gibi birçok atölye gerçekleştirildi."