İHD: Türkiye'de çocukların yaşam hakları ihlal ediliyor

  • 13:21 4 Haziran 2018
  • Çocuk
DİYARBAKIR- İHD Diyarbakır Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu, Türkiye'de çocukların yaşam haklarının ihlal edildiğini belirterek, ulusal ve uluslararası insan hakları kurumlarını hak ihlallerini birlikte duyurmaya davet etti.  
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu, 4 Haziran Uluslararası Çatışma Kurbanı Çocuklar Günü dolayısıyla yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, 19 Ağustos 1982 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, dünyanın çeşitli yerlerinde fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak sömürülen çocukların çektikleri acıları duyurmak, bu tip sömürülerin önüne geçilebilmesi için gerekli bilinci sağlamak amacıyla 4 Haziran'ın Uluslararası Çatışma Kurbanı Çocuklar Günü olarak kabul edildiği hatırlatıldı. 
 
Aradan geçen 34 yılda dünyanın birçok yerinde savaşlar ve çatışmaların devam ettiği belirtilen açıklamada, büyük kısmı çocuklardan oluşan insanların yaşamını yitirdiği vurgulandı. 
 
Açıklamada ayrıca şu hatırlatmada bulunuldu: "Türkiye'nin de taraf olduğu 'Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre, çocuklar yaşam hakkına sahiptir ve çocukların yaşam hakkının güvence altına alınması ve korunması devletin temel yükümlülüğünün parçasıdır. Başta hükümet yetkilileri, TBMM'de grubu bulunan tüm siyasi partiler ve milletvekilleri, Türkiye'nin de taraf olduğu sözleşmeler ve mekanizmalar üzerinden UNICEF, BM'nin insan hakları mekanizmaları ile AB ve Avrupa Komisyonu'nun tüm ilgili mekanizmaları sorumluluk sahibidir."
 
'Yaşam hakkı ihlal ediliyor'
 
Türkiye'de çocukların her türlü şiddete maruz kaldığı ve en temel insan hakkı olan "yaşam hakkının" elinden aldığının kaydedildiği açıklamada, 15 Temmuz darbe girişiminin akabinde ilan edilen ve halen devam eden OHAL'den kaynaklı güvenlik politikaları özellikle çatışma alanlarında yaşayan çocukların yaşam hakkını ciddi bir şekilde ihlal ettiğinin altı çizildi. Açıklamada son dönemde artan zırhlı araç çarpmalarına da dikkat çekilerek, "Özellikle zırhlı araç çarpması sonucunda 2008 yılından buyana en az 16 çocuğun yaşamını yitirdiği en az 12'sinin de yaralandığı tespit edilmiştir. Yaşanan bu ihlallerle ilgili başlatılan soruşturmaların büyük çoğunluğu cezasızlık ile sonuçlanmış olup en son Şırnak'ın Silopi ilçesinde Zırhlı aracın evlerine girmesi sonucunda göçük altında kalarak hayatlarını kaybeden Muhammed ve Furkan isimli çocukların ölümü ile ilgili açılan davada tek tutuklu sanık olan polis memuru davanın ilk duruşmasında tahliye edilmiştir" denildi. 
 
Açıklamada son olarak, "Tüm ulusal ve uluslararası insan hakları kurumlarını tüm bu çocuk hak ihlallerini bizimle birlikte duyurarak, demokratik tepkilerini göstermeye davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi.