Baharı yaşamayan çocukların yazı da olmuyor!

  • 09:03 3 Haziran 2018
  • Çocuk
ADANA - Adana’da okuyabilmek için annelerinin yaptığı çiçekli taçları satan 13 ve 11 yaşındaki iki kardeş A. ve M., “Ödevimizi akşamdan yapıyoruz ve sabah parka çıkıyoruz. Belki çok para kazanırız ve bu yaz tatilinde tatil yapma şansımız olur” diyor. 
 
Hakları sadece kâğıt üzerinde kalan çocuklar, uluslararası sözleşmelere rağmen dünyanın her yerinde istismara maruz bırakılıyor. Sosyal devletin de sadece kâğıt üstünde kaldığı ülkelerde yoksul ailelerin çocukları çalışmak zorunda bırakılıyor. Özellikle de göç alan kentlerde kâğıt, mendil, sakız ya da çiçek satan "çocuk işçilerle" karşılaşmak mümkün. 
 
Adana'nın Yüreğir ilçesinde yaşayan 13 yaşındaki A. ve 11 yaşındaki M. annelerinin yapay çiçeklerden yaptığı taçları Merkez Park’ta satıyor. Okul harçlıklarını çıkardıklarını söyleyen iki kardeş, "Yaz tatili gelse de biz yine çalışırız. Çünkü çalışmak zorundayız" diyor. 
 
'Tatile gitmek istiyoruz' 
 
Baharın gelmesiyle sokağa çıkan çocuklar, taçları çocuklara 3, yetişkinlere 5 TL'ye satıyor. Gün sonunda paraları annelerine teslim eden A. ve M. hem okuyup hem de bu şekilde çalışmak zorunda bırakılmanın zorluğunu yaşıyor. 6. sınıfa giden A., "Ödevimizi akşamdan yapıyoruz ve sabah parka çıkıyoruz. Belki çok para kazanırız ve bu yaz tatilinde tatil yapma şansımız olur. Tatile parası olan gider. Gitsek de günü birlik yapıyoruz ancak" diye belirtiyor.